Plastyka powiek to rozwiązanie dla tych, którzy odczuwają dotkliwy dyskomfort przez ich opadanie. Jako że skóra powiek jest bardzo cienka, całkiem szybko podlega procesom starzenia, traci z czasem kolagen i elastynę, co skutkuje jej zwiotczeniem. Jakkolwiek opadające powieki nie są zmorą wyłącznie ludzi starszych. Nieraz na tę dolegliwość z przyczyn genetycznych cierpią też osoby w młodym wieku.
Korekta powiek to zabieg medyczny, jak również estetyczny
Starzenie się skóry jest nieuniknione i nowoczesna medycyna nie osiągnęła jeszcze etapu, który pozwoliłby go w pełni zatrzymać. Opadanie powiek jest tym samym typowym rezultatem utraty przez skórę elastyczności. Przeważnie opadanie powiek jest jedynie kwestią estetyczną, gdyż powoduje, że twarz sprawia wrażenie niezwykle wycieńczonej. Tymczasem liczni pacjenci zapisują się na podniesienie z powodów leczniczych – opadające powieki być bowiem przyczyną chronicznego bólu głowy, sporego zawężenia pola widzenia czy dotkliwego zmęczenia oczu. Może to tym samym zdecydowanie wpływać na komfort życia, poprzez utrudnianie tak prostych czynności, jak kierowanie autem albo czytanie.
Czy po korekcie powiek górnych zostanie ślad po cięciu?
Plastyka powiek polega na wykonaniu nacięcia skóry w jej naturalnej fałdzie i wycięciu zbędnej wiotkiej tkanki. W razie konieczności eliminuje się też nadmiar tkanki tłuszczowej. Nacięcie zaszywane jest cienkimi szwami, co sprawia, że po wygojeniu ślad po ranie będzie niezauważalny. Zabieg podniesienia powiek górnych trwa przeważnie mniej więcej godzinę i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu przez kilka dni widoczny jest obrzęk oczu, czasami pacjent doświadcza również pieczenia powiek, niemniej jednak na ogół już po plus minus 10 dniach pacjenci powracają do swoich normalnych zajęć.
Nie wszyscy mogą przystąpić do zabiegu korekty powieki górnej, dlatego wcześniej nieodzowna jest konsultacja ze specjalistą. Pośród przeciwwskazań do wykonania blefaroplastyki wylicza się m.in. cukrzyca, choroby nowotworowe czy nadciśnienie. Podniesienia powiek górnych nie przeprowadza się również u kobiet karmiących piersią oraz w ciąży.