Zgaga, przewlekłe biegunki lub zaparcia, bóle brzucha – to tylko niektóre objawy, które należy skonsultować z gastrologiem (gastroenterologiem). Chociaż potocznie specjalistę nazywa się lekarzem od żołądka, zakres jego działań diagnostycznych i terapeutycznych obejmuje również inne narządy, wchodzące w skład układu pokarmowego. Zajmuje się on m.in. chorobami przełyku, jelit, trzustki, dróg żółciowych i wątroby. Jakie dokładnie choroby leczy gastrolog, kiedy niezbędna jest wizyta, jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować? Odpowiedzi znajdziesz w artykule….
WięcejZdrowie
BlogMDM France – Boutique incontinence, fuite urinaire et produit de confort
L’incontinence urinaire est un problème embarrassant qui touche une grande partie de la population. De nombreux patients ne consultent pas de médecin, bien qu’il existe des moyens vraiment efficaces de se débarrasser ou d’atténuer les symptômes gênants. Qui est à risque de problèmes d’incontinence urinaire? Comment les traiter efficacement? Incontinence urinaire – causes L’incontinence urinaire, également appelée incontinence, est un problème courant. Elle n’est pas seulement de nature physique, mais aussi de nature psychologique et…
WięcejGotuj zdrowo – o soli himalajskiej i kłodawskiej niejodowanej
Substancją potrzebną do prawidłowego działania organizmu człowieka jest sól. Jakie cechy posiada sól himalajska oraz sól kłodawska? Dlaczego warto ich używać w kuchni? Różowa sól himalajska – jakie minerały zawiera? Sól kuchenna to jeden z najlepszych dodatków, który świetnie wzbogaca smak jedzenia. Choć nadużywanie soli może mieć niepożądane oddziaływanie na nasze samopoczucie, to jej rozważne dawki (nieprzekraczające 6 g w ciągu 24 godzin) są niezbędne dla właściwego działania organizmu człowieka. Sól dostarcza wszak sód, czyli…
WięcejMagnetostymulacja a terapia polem magnetycznym – czym różnią się te metody?
Pole elektromagnetyczne to energia otaczająca człowieka cały czas, element naszej rzeczywistości. Pole magnetyczne Ziemi oddziałuje na człowieka przez całe jego życie, a organizm jest przystosowany do funkcjonowania w danych warunkach. W medycynie i fizjoterapii nauczono się wykorzystywać tę energię do leczenia na różne sposoby. Czym różni się magnetostymulacja od magnetoterapii? Kiedy się je wykorzystuje? Wyjaśniamy w artykule. W tych metodach wykorzystuje się fakt, że pole magnetyczne może zmieniać stan energetyczny niektórych struktur w ludzkim ciele….
WięcejĆwiczenia rehabilitacyjne: bierne, czynne, czynno-bierne i samowspomagane
Palec strzelający inaczej zwany trzaskającym (z ang. trigger finger) jest stanem przewlekłym, który wpływa na jedno lub kilka ścięgien w obrębie dłoni. Schorzenie to znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, gdyż oprócz bólu, tkliwości i trudności w wykonywaniu ruchów największy problem stanowi ograniczenie funkcji ręki. Przyczyny powstawania takiego stanu nie są znane, a skuteczność leczenia zależy od ciężkości objawów. W artykule przedstawiamy m.in. objawy trigger finger i metody leczenia oraz rehabilitacji. Palec strzelający – charakterystyka schorzenia O…
WięcejDlaczego warto pić zakwas z buraków?
Chcesz w prosty sposób zadbać o swoje zdrowie? Włącz do swojej codziennej diety zakwas z buraka. Obecny rynek egzotycznych superfoods może przytłaczać nas ogromem wyboru. A gdyby tak sięgnąć po to co mamy pod ręką? Pamiętajmy, że ze względu na nasza genetykę, produkty lokalne są najlepiej przyswajalne przez nasz organizm. Jednym z takich produktów jest właśnie zakwas z buraka – tani, łatwo dostępny i wyjątkowo korzystny dla naszego zdrowia. Poznaj wszystkie jego zalety. Zalety zakwasu…
WięcejPołożnik – zadbaj o swój poród
Czym zajmuje się położnik? Położnik jest lekarzem opiekującym się kobietą w trakcie ciąży. Jego zadania obejmują m.in. wykrywanie możliwych patologii ciąży oraz ich leczenie. Położnictwo jest dziedziną medycyny mocno powiązaną z ginekologią, czego skutkiem jest fakt, że często położnik jest jednocześnie lekarzem ginekologiem.Co ważne, nie wolno mylić zawodu położnika z położną, gdyż obowiązki tych osób są z założenia zupełnie różne. W momencie gdy położnik zajmuje się przede wszystkim zakłóceniami w trwaniu ciąży, celem położnej jest…
WięcejPessaroterapia w uroginekologii – na czym polega i jakie efekty daje założenie pessarów?
Zaburzenia statyki dna miednicy to problem, który lekarze obserwują u kobiet coraz częściej. Zwykle dotyczy on pań po okresie menopauzalnym oraz tych, które urodziły dzieci, jednak z różnych powodów może się także przydarzyć młodszym pacjentkom. Jedną z najczęściej stosowanych metod w leczeniu tego typu zaburzeń jest pessaroterapia. Czym jest pessaroterapia w uroginekologii? Co to są pessary i jakie efekty można dzięki nim uzyskać? Co to jest pessar i pessaroterapia? Pessaroterapia to metoda leczenia rozmaitych zaburzeń…
WięcejAparat do masażu uciskowego – na co pomaga presoterapia?
Drenaż limfatyczny to forma masażu, której celem jest poprawa obiegu chłonki w organizmie. Masaż ręczny opracował duński fizjoterapeuta w trzeciej dekadzie XX w. – to zbiór różnorodnych chwytów terapeutycznych, między innymi ruchów okrężnych oraz czerpiących, których częstotliwość i siłę terapeuta dopasowuje indywidualnie do punktu ucisku, a także stanu zdrowia pacjenta. Sprzęt do masażu uciskowego – na obrzęki kończyn różnego typu W ostatnich latach fizjoterapeuci każdego dnia wykorzystują urządzenia do drenażu limfatycznego, które odtwarzają masaż manualny….
WięcejMikropigmentacja – co warto wiedzieć o tym zabiegu?
Zapewne przeglądając oferty gabinetów kosmetycznych zetknęliście się z zabiegiem mikropigmentacji. W ogólnym przekonaniu mikropigmentacja to tylko rzadziej używana nazwa modnego wśród pań makijażu permanentnego. Tymczasem wykonanie trwałego makijażu to raptem jeden ze sposobów użycia tej techniki, która poza kosmetyką ma także zastosowanie w medycynie. Mikropigmentacja medyczna – pozwala zwiększa poziom zadowolenia z własnego wyglądu W kosmetologii mikropigmentacja to procedura, na którą decydują się najczęściej panie szukające metody na zredukowanie czasu przeznaczanego każdego dnia na nakładanie…
Więcej