Toczki i kaski jeździeckie – bezpieczeństwo jest najważniejsze

Jazda konna jest jedną z tych dyscyplin sportowych, w których ryzyko upadków jest wyjątkowo duże. A te, z uwagi sporą wysokość oraz prędkość, bywają naprawdę niebezpieczne. Na uszkodzenia podatna jest w szczególności głowa jeźdźca, która obligatoryjnie powinna być należycie chroniona. W sklepach z artykułami dla entuzjastów jeździectwa można nabyć dwa typy zabezpieczenia dla głowy – toczki oraz kaski jeździeckie. Ale które z nich gwarantują lepszą ochronę? O czym pamiętać podczas zakupów któregoś z tych produktów?

Kaski czy toczki do jazdy konnej? Co wybrać?

Pierwszym jeździeckim okryciem głowy była zwyczajna, myśliwska czapka. Jej krój był inspiracją do powstania toczków. Współczesny toczek jeździecki jest na ogół wyprodukowany z włókna szklanego i jest czymś pośrednim pomiędzy tradycyjną czapką, a kaskiem. Nie zapewnia jednakże tak solidnej ochrony jak kask, przez co rekomendowany jest raczej przy rekreacyjnej jeździe o niedużej prędkości. Pod tym względem znacznie lepiej wypada kask jeździecki, który jest używany przez wyczynowych sportowców i ma atesty stosownych organizacji – w Polsce jest to Polski Związek Jeździecki.

Kupujemy kask lub toczek jeździecki

Najistotniejsza kwestia przy zakupie kasków jeździeckich to bezpieczeństwo. Kask winien posiadać odpowiednie certyfikaty, a także umożliwiać regulację swojego rozmiaru bądź być perfekcyjnie dopasowany do kształtu głowy dżokeja. Do kasku należałoby dokupić dodatki – przede wszystkim pokrowiec, który ułatwi jego przewożenie i ustrzeże od zabrudzeń. Wybierając kask nie powinno się także iść na kompromis. Dlatego, jeśli w naszej miejscowości nie znaleźliśmy pasującego nam modelu, warto złożyć zamówienie w sklepie internetowym.

Adres firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]