Kantar – jaki rodzaj wybrać?

Potrzebujesz kantara dla konia? Koniecznie odwiedź ten adres.

Kantar to część uprzęży dla konia. Jest ogromnie podobny do uzdy, ponieważ wyłączną różnicą między nimi jest brak wędzidła – części wkładanej do pyska, pozwalającej na przekazywanie sygnałów do stąpającego konia. Kantar to jedna z głównych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie praktycznie się nie rozstają. Z tej przyczyny musi on być dopasowany do wymiarów i kształtu głowy konia oraz nie przyczyniać się do powstania uszkodzeń skóry. Jak więc dobrać najlepszy kantar? Na jakie jego właściwości należy zwrócić uwagę?

Co wygodniejsze dla zwierzęcia – kantar skórzany czy taśmowy?

W sprzedaży znajdziemy różne typy kantarów: taśmowe, podszywane, skórzane i sznurkowe. Te ostatnie, zwane również halterami, są polecane z uwagi na ogromną kontrolę, którą dżokej dzięki nim sprawuje nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia o wiele bardziej wygodny jest jednakże kantar skórzany albo taśmowy. Znacznie wyższy komfort dają kantary podszywane – przykładowo naturalnym lub sztucznym futrem, które da się ściągnąć celem wyczyszczenia. Kantar tego typu świetnie chroni przed powstaniem uszkodzeń skóry, a przy tym pozwala przywiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas ćwiczeń albo spacerów.

Kantary – które dla źrebiąt a które dla trakenów?

Kantary produkowane są w paru rozmiarach. Rozmiar mini to foal, który będzie pasował źrebiętom oraz kucom miniaturowym. Kolejny to shetty (0), który powinni stosować właściciele koni szetlandzkich oraz pokaźniejszych źrebiąt. Kantar nazywany pony (1) został z kolei stworzony z myślą o kucach (np. walijskich) i rocznych koniach większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary o średnich wymiarach i są odpowiednie m.in. dla koni arabskich, holsztyńskich, huculskich oraz hanowerów. Największy rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla dużych ras gorącokrwistych (np. śląskich) i ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie czy shire).

Adres firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]