Jak sprawić, by dziecko czytało więcej? Poleć mu książki dla nastolatków

Jeśli szukasz książek młodzieżowych, koniecznie odwiedź tę stronę.

Dzieci wychowywane w XXI w. mają coraz rzadziej kontakt z dobrą literaturą. Nastolatek wybierze głównie szybką rozrywkę w telefonie, na tablecie czy w telewizji, a po książkę zwykle sięga wówczas, jeśli jest to obligatoryjna lektura szkolna. I też przez przymus czytania tekstów literackich sprzed paru stuleci dla licznych młodych ludzi czytanie dla zabawy stało się odległym konceptem.

Literatura dla nastolatków odwołuje się do codziennych doświadczeń młodego człowieka

Ludzie młodzi nie powinni być skazani tylko na czytanie lektur szkolnych. Na rynku jest co niemiara literatury dla młodzieży zarówno polskich jak i zagranicznych autorów, którzy rozważają problemy i snują historie interesujące dla młodego pokolenia odbiorców. Ten rodzaj literatury dostał swoją nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Jest to beletrystyka pisana dla odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Książki dla młodzieży czerpią z licznych gatunków literackich: są tu między innymi romanse, fantastyka i horrory. Jednak wspólnym mianownikiem tych historii jest odwołanie się wprost do typowych doświadczeń młodego człowieka. Książki te piszą więc o pierwszym zauroczeniu, zdobywaniu i zerwaniu przyjaźni, poznawaniem swojej tożsamości, relacjach z rodzicami czy odkrywaniu własnego miejsca na świecie. Czytanie literatury dla nastolatków pomaga licealistom poczuć, że inni również mają podobne problemy w czasie dojrzewania.

Czemu warto zachęcać Czytanie literatury dla młodzieży ułatwia zdawanie testów z języka polskiego

Rekomendujemy oferować młodzieży ciekawe dla niej książki, gdyż wzbudzenie w nich chęci czytania dla zabawy z biegiem lat daje mnóstwo korzyści. Nastolatek, który regularnie czyta posiada szersze słownictwo i lepiej daje sobie radę z ortografią i gramatyką, co bez wątpienia ułatwia zdawanie egzaminów z języka polskiego. Jednak czytanie o problemach innych osób w identycznym wieku to też sposób na lepsze zrozumienie siebie, prywatnych potrzeb oraz rozwinięcie w nastolatku empatii. Co istotne, opiekunowie w żadnym wypadku nie powinni kpić z pasji dziecka. Jeżeli zatem nastolatek chętniej wybiera książki o statkach kosmicznych czy wilkołakach nie komentujcie, że to głupie tylko dajcie mu się nimi radować!

Adres firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa