Domowe przetwory z warzyw są z nami od wieków

Szukasz kiszonki? Sprawdź https://tinyurl.com/ygvrvf9y.

Kiszonki są tak głęboko związane z polską kuchnią, że w naszym odczuciu jest to typowo słowiański smakołyk, z rzadka wykorzystywany w innych krajach świata. Tymczasem domowe kiszonki modne są nie tylko w całej Europie, ale też w Azji oraz w Ameryce Południowej i Północnej.

Kwaszone przetwory z warzyw – czyste zdrowie na naszym talerzu

Historycy potwierdzili, iż proces konserwowania żywności przez ich zanurzenie w soli, w roztworze octu bądź w solance, znany jest ludzkości od przeszło 4 tysiące lat. Ta metoda przypuszczalnie nie została odkryta w Europie, a w rejonie dawnej Mezopotamii. Pożywienie poddane fermentacji mlekowej nie psuje się, ponieważ niskie pH roztworu, w którym się je zanurza, ogranicza rozwój bakterii gnilnych. Kilkaset lat temu był to perfekcyjny sposób, by wydłużyć czas zdatności do konsumpcji ryb, warzyw i mięsa niekiedy o kilka miesięcy. Stąd też wynikł obyczaj przygotowywania m.in. kiszonych przetworów z myślą o jesieni i zimie. Kwaszonki od zawsze znane są z własności prozdrowotnych, co oczywiście nie jest przesadzone. Mają one m.in. mnóstwo witaminy C, dlatego więc marynarze statków, które zaopatrzone były w kiszone warzywa, rzadziej chorowali na gnilca. Co interesujące, w naszym języku kwaszone przetwory warzywne określa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… pasza dla zwierząt np z owoców dyni lub bobiku.

Kwaszonki – co da się kisić?

Najbardziej rozpowszechnionym warzywem kwaszonym jest ogórek, rozpoznawany praktycznie w większości rejonów świata, nawet w Kanadzie i w Stanach zjednoczonych, gdzie ta kategoria przetworów z warzyw nie jest bardzo popularna. Jednak pickle są tam bodajże wyjątkowo lubianym składnikiem sandwiczy, hot-dogów i hamburgerów. Nad Wisłą prócz ogórka, równie popularne są kiszone buraki i kapusta, z których korzysta się do przygotowania surówek oraz zup. Lecz nie tylko te warzywa można kisić. W innych rejonach świata kisi się m.in. bakłażany, brokuły, jak również owoce (przykładowo truskawki), a czasem nawet śledzie.

Solanka i ocet wpływają na smak oraz teksturę warzyw, dając im chrupkość i kwasowość. Domowe kwaszonki nie tylko warzywne, z biegiem lat stały się fundamentem bądź istotnym dodatkiem do niezliczonej liczby potraw lokalnych. Należy wiedzieć, że smak kiszonych przetworów bywa inny w poszczególnych krajach świata, bowiem jest on zależny od dodatków do zalewy, które stosuje się w procesie kwaszenia. W związku z tym ogórek wyprodukowany podług tradycyjnej polskiej receptury, nie będzie smakował tak samo jak ten zakiszony np. w Izraelu.

Adres firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]