Czym różnią się między sobą piłki do siatkówki, piłki nożnej i ręcznej?

Kup piłki Hummel na sklep-hummel.pl/pl/c/PILKI/266.

Nie ma wielu sportów, które można ćwiczyć bez wymogu wykorzystania konkretnych akcesoriów. Nawet w licznych sportach indywidualnych, jak te ze sfery gimnastyki oraz lekkoatletyki, należy zaopatrzyć się w szarfę bądź dysk. Jednakże najpopularniejszym na całym świecie akcesorium sportowym, spotykanym w najróżniejszych sportach drużynowych (choć nie tylko), są piłki. W niniejszym artykule przybliżamy charakterystykę trzech piłek stosowanych w grach popularnych wśród naszych rodaków.

Różnice pomiędzy najpopularniejszymi piłkami do gier drużynowych

1. Piłka do piłki nożnej to zapewne sprzęt, który wypatrzyć można w pokoju każdego nastolatka, a obecnie i niejednej dziewczynki, bo do zawodowej kariery w piłce nożnej często dążą również panie. Obwód piłki do “nogi” powinien oscylować w przedziale 68-70 centymetrów, a jej waga to zwykle od 410 do 450 gramów. Kiedyś takie piłki produkowano ze skóry naturalnej, obecnie wykorzystywana do tego jest przede wszystkim eko skóra. Piłki do piłki nożnej jeszcze paręnaście lat temu nazywano “biedronką” z powodu specyficznych czarnych łatek, które musiały być wyraziste w czarno-białych telewizorach. W dzisiejszych czasach piłki do „nogi” występują w nieprzebranych wzorach oraz kolorach, a wszystkie prestiżowe wydarzenie futbolowe ma własny oficjalny projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest nieco mniejsza niż ta do piłki nożnej, gdyż jej obwód ma od 65 do 67 cm. Jest od niej aczkolwiek prawie dwukrotnie lżejsza – waży jedynie 260-280 g. W środku znajduje się lateksowy pęcherz, a między nim a osłoną ze skóry (również najczęściej uszytą ze skóry syntetycznej) mieści się wyściółka z nylonu lub bawełny. Piłki do siatkówki wytwarza się w wariancie indoor oraz beach.
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z piłek tu zaprezentowanych, ale co istotne jej rozmiary oraz ciężar są dostosowywane zależnie od tego, dla kogo piłka ma być przeznaczona. Inne rozmiary mają więc piłki do piłki ręcznej dla dorosłych mężczyzn, inne dla kobiet, a piłki o najmniejszych rozmiarach dedykowane są dla najmłodszych dzieci. Zatem obwód piłek dla piłkarzy ręcznych waha się od 46 do 60 centymetrów, a ich waga – od 260 do nawet 475 gramów. Dętka tych piłek powinna być nadzwyczaj wytrzymała, więc na ogół produkowana jest z lateksu. Osłona natomiast musi dobrze przylegać do dłoni.

Czy jesteśmy profesjonalnymi graczami, czy uprawiamy sport wyłącznie dla rozrywki, warto inwestować w akcesoria najwyższej klasy. Przyniesie to nie tylko wyższy komfort w toku samej gry – dobra piłka z pewnością posłuży też znacznie dłużej.

Adres firmy:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]