Dzieła sporządzane przez polskich artystów regionalnych, nadzwyczaj ekspresyjne, ale też o stosunkowo nieskomplikowanym wyglądzie, od zawsze oczarowują odbiorców. Nawet teraz nieomal każdy Polak ma w swoim mieszkaniu jakąś drewnianą figurkę, którą można uznać za przedstawiciela sztuki ludowej.
Drewniane anioły – protektorzy domowego ogniska
Rzeźba drewniana od setek lat stanowiła istotny element polskiej sztuki ludowej. Drewniane figurki związane były przeważnie z kultem religijnym – w osadach i małych miastach stawiane były setki kapliczek, które regionalni artyści zapełniali tzw. „świątkami”, czyli figurami religijnymi wykonanymi z miękkiego, prostego w obróbce drzewa. I choć obecnie nieczęsto tworzy się tego rodzaju rzeźby, to drewniane anioły utrzymane w podobnej estetyce są używane jako ozdoba naszych domów. Dlaczego właśnie anioły? Albowiem to symbol dobra, troskliwości i ochrony. Taka figurka od razu asocjuje się z opiekunem domowych pieleszy. Anioły z drewna wyrzeźbione w stylistyce sztuki wiejskiej cechują się wyrazistymi kolorami, a dzięki ręcznemu wykonaniu każdy z nich jest unikalny. Nie może zatem dziwić, że stanowią one również jedną z ulubionych pamiątek kupowanych w Polsce przez przyjezdnych.
Szopki bożonarodzeniowe – tworzone na obraz popularnych krakowskich kościołów
Innym reprezentantem polskiego rękodzieła jest szopka krakowska. Szopki są ściśle powiązane z miastem Kraków i jego okolicami. Są przygotowywane z lekkich półproduktów, głównie z kartonu i wielokolorowej folii aluminiowej, a swoją strukturą przypominają specyficzne krakowskie zabytki. Od zeszłego wieku w grudniu przeprowadzany jest konkurs szopek krakowskich, w którym uczestniczą liczni artyści zajmujący się ich tworzeniem od pokoleń. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe buduje się w rozlicznych rozmiarach. Te konkursowe mogą osiągać wręcz parę metrów wysokości, jednakże jednakowo modne są również drobne, kilkunastocentymetrowe szopki, które krakowianie w okresie Bożego Narodzenia stawiają pod świątecznym drzewkiem.
Fotografia dzięki uprzejmości szopki-anioly.pl