Co warto wiedzieć o kaskach motocyklowych przed ich zakupem?

Miłośnicy jednośladów wiedzą, iż fundamentem posiadania choć krzty bezpieczeństwa w czasie jazdy jest nałożenie kasku. Nieważne, czy motocykl jest naszym jedynym środkiem transportu, czy wykorzystujemy go okazjonalnie – na każdą jazdę musimy wziąć kask motocyklowy, bowiem takie zobowiązanie nakłada na nas kodeks drogowy. Lekceważenie go grozi punktami karnymi oraz mandatem, jednakże może mieć też daleko groźniejsze następstwa – w razie wypadku prowadzący (lub jego pasażer) bez kasku narażeni są na ciężkie obrażenia, a nawet śmierć.

Integralne i crossowe – rodzaje kasków na motor

Kaski motocyklowe odróżniają się od siebie wyglądem i przeznaczeniem. Są cztery główne rodzaje kasków:
Kaski otwarte nie posiadają wcale części osłaniającej szczękę – skorupa ochrania tylko górną część czaszki. Nie mają dużej masy, ale nie zapewniają wysokiego poziomu bezpieczeństwa, dlatego zalecane są dla osób poruszających się na skuterach oraz motorach rozwijających niższe prędkości (jak cruisery).
Kaski crossowe, czyli kaski off-road lub enduro, to kaski dające maksymalny poziom bezpieczeństwa, które używane są do jazdy w terenie. Cechują się brakiem szybki, niewielką waga oraz aerodynamicznym kształtem. By z niego korzystać należy zaopatrzyć się również w gogle.
Kaski integralne są najbardziej wszechstronne i tym samym bodajże najczęściej wybierane przez motocyklistów, bo można ich używać do jazdy na motorze sportowym, szosowym, jak i na skuterze. Ich charakterystyczną cechą jest zwarta budowa, co sprawia, że są one uznawane za bardzo bezpieczne, jakkolwiek nie najwygodniejsze.
Kaski szczękowe – ich określenie wywodzi się od tego, że mają poruszający się (podnoszony i opuszczany) element części żuchwowej. To powoduje, że są ogromnie komfortowe – da się w nich bez problemu zaczerpnąć powietrza, rozmawiać, czy zjeść bez potrzeby ściągania kasku.

Jak wybrać kask na motocykl?

Kupując kask motocyklowy nie zapominajmy, iż po polskich drogach można poruszać się tylko z kaskami mającymi homologację, więc dopytajmy o to zawsze przed zakupem. Prócz tego zwróćmy uwagę m.in. na to czy wybrany przez nas kask jest wykonany z materiałów najlepszej jakości, czy wyściółka skutecznie odprowadza wilgoć i czy jego waga nam odpowiada i nie powoduje dyskomfortu.

Adres firmy:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]