Bezpieczna jazda zimą – łańcuchy na koła

Dowiedz się więcej o łańcuchach śniegowych na ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14.

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest między innymi w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Polsce, Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech). Jak zatem modele łańcuchów na koła można nabyć w sklepach?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy zazwyczaj mając na względzie ich przeznaczenie. Odróżniamy modele stworzone z myślą o stosowaniu w autach dostawczych, ciężarowych, osobowych i terenowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się również mocowaniem, które musi być dopasowane do typu felgi, motywem zaplotu oraz grubością i przekrojem ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny). Różne są też tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci używają głównie stali manganowej bądź tytanowej.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być źródłem sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, powinno się potrenować tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Sama jazda z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Należy wystrzegać się przekraczania prędkości 50 km/h, buksowania kół i poruszania się po niezaśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów na koła, trzeba też koniecznie kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich użytkowania.

Adres firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]