Osuszanie fundamentów – budynek po zalaniu można odratować

Nawet jeśli obiekt budowlany stoi jest na terenie, gdzie wody gruntowe przebiegają stosunkowo nisko, niewykluczone jest niebezpieczeństwo, iż z biegiem czasu ściany będzie penetrować wilgoć. Może się to wydarzyć także bez ostrzeżenia z powodu podtopienia czy też w wyniku zalania przez nieszczelną instalację hydrauliczną, a czasem pojawienie się wilgoci przebiega stopniowo na skutek nadwerężonej lub nieprawidłowo wykonanej hydroizolacji ścian.

Osuszanie murów – najpierw ustalenie przyczyn

Zawilgocenie murów nie znaczy od razu, że dom nie nadaje się do zamieszkania. Przede wszystkim powinno się rozpocząć od zlokalizowania przyczyn powstawania wilgotnych plam. W pomieszczeniach takich jak toalety, kuchnie czy niewietrzone piwnice pojawiająca się na ścianach pleśń jest często efektem przecieków z nieszczelnego tarasu bądź dachu lub skraplania się pary wodnej. Takie przypadki wymagają użycia jednego lub wielu rozwiązań: przywrócenia poprawnej wentylacji we wnętrzach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, skorzystania z powłok paroszczelnych albo poziomych blokad przeciwwilgociowych. Niestety na terenach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i wnikają w fundamenty oraz ściany budowli lub gdy zdarzyło się podtopienie w wyniku powodzi (ewentualnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian stanowi już zadanie dla profesjonalistów z obszaru hydroizolacji.

Metody osuszania murów

Profesjonaliści, którzy posiadają rozległe doświadczenie w osuszaniu murów zarówno budynków mieszkalnych, jak i przemysłowych, zaczynają swoje działania od diagnozy źródła zawilgocenia i stanu podmokłych murów. Jest to baza do określenia najlepszych sposobów i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie budowli ceglanej, której tynki puchną i wykruszają się, a na ścianach wykwitają zacieki, zapewne spowodowane jest kapilarnym wnikaniem wilgoci w ściany. Po nieizolowanych ścianach z cegły woda wspina się wysoko – czasami nawet na parę metrów. Zdarza się to często, szczególnie w starych budynkach, aczkolwiek można to naprawić przywracając izolację poziomą murów, która przystopuje wznoszenie się wilgoci wzwyż. Następną fazą, rzecz jasna po dokładnym przygotowaniu murów, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz nałożenie izolacji pionowej.

Efektywne osuszenie ścian wymaga niekiedy przywróceniu hydroizolacji z zewnątrz. Zadaniem wykwalifikowanego zespołu jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, pozbycie się zniszczonej izolacji bitumicznej, papy termozgrzewalnej czy mat bentonitowych, a w następnej kolejności naniesienie izolacji pionowej elastycznej albo mineralnej. W wielu przypadkach niezbędne będzie także odnowienie łączenia izolacji ścian z izolacją pozostałych elementów budowli, jak przepusty kabli, płyty żelbetowe posadzkowe i stropy żelbetowe.