Ujęcia z lotu ptaka niewątpliwie ozdabiają każdą produkcję filmową. Bez znaczenia, czy rejestrowany jest las, ulice metropolii czy też tereny nad jeziorami lub rzekami, z powietrza prezentują się z reguły dużo bardziej spektakularnie niż z poziomu gruntu. Nie dziwi zatem to, iż filmowanie z powietrza jest nieraz stosowane przez operatorów rozmaitych obrazów filmowych – zarówno tych komercyjnych, jak i niezależnych. Jeszcze niedawno ich sfilmowanie było szalenie problematyczne i kosztowne – wiązało się z potrzebą wypożyczenia śmigłowca lub samolotu oraz skorzystaniem z odpowiedniego sprzętu. Dzisiaj jednak filmowanie z powietrza jest dużo tańsze i mniej złożone pod względem logistycznym – używa się w tym celu drona. Kiedy należy postawić na takie filmy? Co powinniśmy wiedzieć poszukując specjalisty, który wykona dla nas takie ujęcia?
Filmowanie z powietrza w klipach dla biznesu i instytucji
Filmowanie z powietrza to metoda, którą pomyślnie używa się w różnych projektach reklamowych. Bardzo dobrze sprawdza się w filmach promocyjnych. Nieistotne jest to, czy chodzi o kilkunastominutowe, rozbudowane obrazy, czy też krótkie filmy. Zdjęcia z powietrza mogą tworzyć większość klipu (a w niektórych przypadkach wręcz jego całość) albo też być jego uzupełnieniem. Filmy z takimi ujęciami można użyć do promowania rozmaitych firm – zarówno szerokich przedsięwzięć, jak i niedużych inicjatyw. Wspaniale spełnią swoje zadanie też w reklamowaniu działań samorządów (szczególnie, jeśli chodzi o reklamy adresowane do turystów i informujące o rozbudowie infrastruktury) czy instytucji zajmujących się ochroną środowiska. Filmowanie z drona to też najlepsza metoda na to, aby przedstawić rozmiar i stopień powodzenia różnych inwestycji – na przykład drogowych, budowlanych czy przemysłowych.
Filmowanie z powietrza – jak znaleźć profesjonalnego operatora drona?
To, jak będą wyglądały produkcje z ujęciami z drona zależy w sporej mierze od zdolności specjalisty obsługującego sprzęt. Wiele odnośnie jego kwalifikacji, a także klasy drona i zamontowanego w nim obiektywu, powiedzą nam klipy, które ta osoba do chwili obecnej wykonała – najczęściej możemy zapoznać się z nimi w internetowym portfolio. Kierujący urządzeniem rejestrującym powinien posiadać też świadectwo kwalifikacji operatora drona (UAVO), potwierdzający jego zdolności i uprawniający do legalnego prowadzenia lotów komercyjnych typu BVLOS (czyli poza zasięgiem wzroku) i VLOS (w zasięgu wzroku).