Co warto wiedzieć o oknach zabytkowych?

Jeśli potrzebujesz okien drewnianych zabytkowych, zobacz tu.

Okna zabytkowe zwykle prezentują się znacznie korzystniej niż te wytwarzane obecnie więc są wielką ozdobą obiektów. Walory wizualne to oczywiście ich nie ostatnia dobra strona, a na ich cenę w znacznym stopniu wpływa również metryka. Podobnie jak inne przedmioty zabytkowe, również okna powinny być konserwowane z poszanowaniem prawa – ich remontu nie możemy przeprowadzić samemu z użyciem dostępnych w sklepach materiałów. Czym więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma uprawnienia, by przeprowadzić takie prace?

Specyfika okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle mają więcej dekoracji niż nowoczesne. Nie są też uchylane, a to sprawia, że niezbędne okazują się lufciki, z użyciem których możemy wietrzyć mieszkanie. Okna zabytkowe, jak przed momentem nadmieniliśmy, zrobione są najczęściej z drewna – materiału, który posiada wiele atutów, lecz wymaga regularnych remontów, a poza tym nietrudno go uszkodzić. Dlatego tak ważne są uprawnienia specjalistów naprawiających okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak wybrać specjalistę?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają konstrukcję skrzynkową, która potrzebuje wysokich umiejętności – ten rodzaj okna charakteryzuje się bowiem użyciem wielu, obecnie już nieczęsto spotykanych, rozwiązań. W związku z powyższym, nawet najbardziej doświadczeni stolarze nie mogą remontować okien zabytkowych, kiedy nie mają dokumentów potwierdzających ich umiejętności, które zostały wydane przez konserwatora zabytków – w przeciwnym wypadku zostaną na nich nałożone dotkliwe kary.

Adres firmy:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]