Kilka informacji o funcie szterlingu i gdzie znaleźć jego aktualny kurs?

Aktualny kurs funta - uzupełnij swoją wiedzę!

Funt szterling, potocznie określany też mianem „funt brytyjski”, to jedna z najważniejszych istniejących walut. Mimo przynależności najpierw do struktur Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej a później UE, Wielka Brytania pozostała poza strefą euro i zachowała swoją historyczną walutę.

Funt szterling po Brexicie

W wyniku decyzji o Brexicie, który okazał się procesem trwającym ponad cztery lata, cena funta względem dolara oraz euro znacznie zmalała. Miało to związek między innymi z oznajmieniem przez znane podmioty, w tym instytucje finansowe, opuszczenia rynku brytyjskiego, co zwiastowało zmniejszenie się ilości zatrudnianych pracowników, a co za tym idzie też spadkiem PKB. Odpracowywanie znacznego spadku wartości funta szterlinga z połowy 2016 r. odbywa się wolno i przy dość zauważalnych wahaniach wartości waluty. Kolejną komplikacją w tym procesie stała się bessa z 2020 r. wywołana długotrwałym zamknięciem angielskiej gospodarki z powodu pandemii wirusa COVID-19. Trzeba jednak odnotować, że funt szterling to niezwykle silny pieniądz, obecny w Europie już od dziewięciuset lat, który w samym tylko XX w. wyszedł obronną ręką z dużych spadków wywołanych rezygnacją z powiązania funta ze złotem, z dewaluacji z 1949 r. oraz z głośnego ataku spekulantów walutowych z 1992 r.

Gdzie znaleźć informacje dotyczące kursu funta?

Funt pozostaje dla Polaków istotną walutą, w której nadal ochoczo inwestują swój kapitał. Dzieje się tak przede wszystkim w związku z tym, że pomimo Brexitu, dziesiątki tysięcy Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii nie przewiduje powrotu do ojczyzny i nieprzerwanie wspiera finansowo swoich krewnych w Polsce. Bieżącym kursem funta interesuje się tym samym spora grupa osób. Szuka ona głównie rzetelnych informacji nie tylko o cenie tej waluty, ale w wielu przypadkach też analiz historycznych wybiegających do kilku lat wstecz. Takie wykresy można znaleźć np. na stronach kantorów internetowych, które uaktualniają kurs w odstępach co parę sekund. Dostęp do najświeższych informacji pomaga także obeznanym inwestorom sprzedawać walutę po najbardziej opłacalnym kursie.