Co warto o wiedzieć o systemie bankowym SWIFT?

Zajrzyj na https://flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/, aby otrzymać informacje o systemie SWIFT.

Pomimo, że praktycznie rzecz biorąc systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, sporo Polaków po raz pierwszy usłyszało o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście wdrożenia sankcji wobec Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Jednak system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i jest jednym z fundamentów sprawnego funkcjonowania bankowości światowej.

Co jest najważniejszym atutem systemu SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednakże tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością dużo bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, ale nie jedyny działający w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Nie licząc np. w Naszym kraju funkcjonują również z systemów: Express Elixir, SORBNET oraz SEPA.Na całym świecie funkcjonują też różne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń bankowych na obszarze jednego państwa.

Co jest więc największą zaletą systemu bankowego SWIFT? Używany jest praktycznie we wszystkich państwach na świecie i stosują go nie tylko banki, których liczba obecnie przekracza już 10 tys., ale także domy maklerskie, giełdy oraz sporo pozostałych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Możliwe jest też przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod zawiera 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT znanych polskich banków

Nawet jeżeli jedynie od czasu do czasu realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka odszukać takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku największych banków, obecnych w Polsce.

– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]