Wykorzystanie szalunków w konstrukcjach betonowych i murowanych

Chcesz zamówić szalunki Kraków? Sprawdź https://sklep.abcszalunki.pl.

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to chwilowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Najczęściej używa się ich podczas wylewania murów betonowych – wówczas są one niezbędne do tego, by nadać im stosowny kształt i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się również w trakcie stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie pozwala na przygotowanie otworów na okna, bramy oraz drzwi. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego wykonane są obecnie szalunki i jak inwestorzy mogą je nabyć.

Systemy szalunków

Najstarszym rodzajem szalunków jest struktura utworzona z drewnianych desek czy też mocnych sklejek scalonych ze sobą gwoździami, którą można użyć powtórnie po rozmontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednak ciężka – wielu wykonawców oraz inwestorów decyduje się zatem na zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – struktur przeznaczonych do błyskawicznego i łatwego składania oraz rozkładania. Tego rodzaju szalunki mogą być wyprodukowane ze sklejki, metalu bądź drewna, jak również zestawiać dwa a nawet trzy materiały. Na ogół jednakże stosuje się sklejkę – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę scalają głowice ze stali bądź aluminium, narożniki, łączniki i belki.

Wynajęcie szalunków – kto powinien skorzystać?

Firmy często zajmujące się pracami murarskimi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów, którzy planują zamierzających wznieść jeden obiekt oraz brygad, które świadczą inne usługi. Zakup wszelkich elementów potrzebnych do wykonania szalunku nie byłby opłacalny . Znacznie mądrzejszym rozwiązaniem będzie wynajęcie szalunków.

Adres firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]