Typy i zastosowanie sklejki szalunkowej

Dowiedz się, gdzie kupić sklejkę szalunkową.

Deski szalunkowe to kluczowy komponent szalunków. Tę rolę mogą pełnić powszechne deski z drewna lub płyty wytworzone z innego surowca, jednak na ogół używana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można więc postawić domy z murami wykonanego z tego kompozytu. Szalunki mają również zastosowanie w budowlach murowanych, gdzie umożliwiają utworzenie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeśli jej potrzebujemy, a nie chcemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach z reguły wykorzystywane były deski z litego drewna. Te jednakże były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały stosownych parametrów – przede wszystkim źle radziły sobie z zawilgoceniem. Dlatego obecnie stosowana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z różnych gatunków drewna – przeważnie z topoli, olchy lub brzozy. W ofercie producentów znajdziemy przeróżnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi popularny wariant to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Firmy budowlane posiadają zwykle swoją sklejką szalunkową wraz z podzespołami pozwalającymi na jej łączenie. Kiedy jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom własnymi siłami, nie ma potrzeby kupowania wszystkich elementów szalunków – można je wynająć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Prócz samej sklejki szalunkowej, firma oferuje także wynajem innych elementów niezbędnych do ustawienia szalunków – m.in. głowic oraz łączników.

Adres firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]