Podpowiadamy, jak lonżować konia

Jak lonżować konia, by było to dla niego bezpieczne i komfortowe? Dziś na blogu omawiamy temat lonżowania, częstotliwość takich treningów, najbardziej optymalne miejsce i podłoże oraz przegląd lonż z oferty naszego sklepu.

Jak lonżować konia? Zacznij od podstaw

By dowiedzieć się, jak lonżować konia, warto najpierw wyjaśnić, na czym polega ta czynność oraz jakie są jej cele. Lonża to długa na ok. 5-8 metrów lina, na której instruktor prowadzi zwierzę podczas lekcji jazdy konnej. Nadrzędnym celem stosowania lonży jest kontrolowanie konia i wyciszenie go, by początkujący jeździec przyswoił i szlifował odpowiednią technikę dosiadu i ćwiczył zachowanie równowagi. Lonżowanie, to nie tylko lekcje dla początkujących, ale również urozmaicenie i uzupełnienie treningu konia. Ostatnie zastosowanie to praca z młodymi końmi i wyrobienie w nich w sposób bezpieczny i etyczny posłuszeństwa oraz prawidłowych reakcji na osobę lonżującą i jeźdźca.

Ta technika została dobrze opisana w książce 101 ćwiczeń z ziemi. W publikacji podjęto tematy, takie jak przywoływanie konia na padoku, lonżowanie, ustępowanie od nacisku, praca na długich wodzach z ziemi i inne czynności. Książka zawiera również zestawy ćwiczeń, które sprawdzą postępy jeźdźca w lonżowaniu i innych technikach.

Jak lonżować konia? Częstotliwość i optymalne podłoże

Eksperci zalecają, by lonżować konia w dni wolne od pracy pod siodłem. W przypadku młodych zwierząt jest to pierwszy etap, po jego przyswojeniu zwierzę uczy się m.in. chodzenia na kontakcie przy pomocy wypinaczy. Jak często lonżować konia? Zależy to przede wszystkim od wieku zwierzęcia. Młode konie lonżuje się 3-5 razy w tygodniu, a starsze wystarczy 1-2 razy w tygodniu.

Każdy tego typu trening składać się powinien z 3 części: rozgrzewki, właściwego treningu i uspokojenia. Maksymalny czas całości to 30-40 minut, przy czym należy pamiętać, żeby co 5-10 min. zmieniać kierunek jazdy. Praca na kole obciąża stawy i ścięgna, dlatego nie zaleca się przekraczać wskazanego wyżej limitu czasu.

Jeśli chodzi o rodzaj podłoża, to powinno być ono takie, by zwierzę mogło się równomiernie po nim poruszać. Miejscami idealnie spełniającymi warunki do lonżowania są przeznaczone, przystosowane do tego hale i kryte lonżowniki. W zadaszonych miejscach koni nie rozpraszają żadne czynniki zewnętrzne, ani nie przeszkadzają złe warunki atmosferyczne, np. opady deszczu. Jeżeli nie ma możliwości, by w takich okolicznościach lonżować konia, to najlepiej postawić na teren sprężysty, ale niezbyt twardy i głęboki.

Bez względu na rodzaj podłoża zaleca się, by konie miały na nogach ochraniacze lub owijki. Jeżeli w planie treningowym jest praca na koziołkach lub skoki na lonży, warto zabezpieczyć kopyta kaloszkami dla konia.

Lonże – przegląd modeli w ofercie sklepu Horse-Trade

  • Lonża Soft Cushion 8 m marki Start – produkt wykonany z miękkiego, nylonowego materiału, wyposażony w karabińczyk,
  • Lonża ze stoperami parciana 8 m marki KERBL – produkt parciany ze skórzanymi stoperami, umożliwiającymi pewne i stabilne trzymanie lonży,
  • Lonża Utility 8 m marki PFIFF – produkt wykonany z nylonu, wyposażony w karabińczyk. Dostępny w 3 kolorach: czerwonym, czarnym i granatowym.

Rodzaje pomocy przy lonżowaniu i ich zastosowanie

  • Pasy do lonżowania – te akcesoria – wraz z kawecanem, mostkiem i lonżą – stanowią niezbędnik do lonżowania,
  • Wypinacze – ich zadaniem jest zapoznanie konia z kontaktem na wędzidle i pokazanie, że jeśli nie będzie na nie napierał, to zyska swobodę i poczucie komfortu,
  • Inne wodze pomocnicze – takie jak gog (gogue) i czambon. Ich zadaniem jest nauczyć zwierzę obniżania głowy podczas lonżowania.

Źródło tekstu: https://horse-trade.pl/podpowiadamy-jak-lonzowac-konia