Niezbędne dla przemysłu i używane przez hobbystów – silniki DC

Dużo sprzętów, których używamy każdego dnia i bez których mnóstwo czynności byłoby trudniejszych, aby działać wykorzystuje silniki elektryczne prądu stałego. Ogromne bądź malutkie, bezszczotkowe albo szczotkowe, te silniki odmieniły nasze życie, tymczasem przeciętny człowiek zazwyczaj nie ma świadomości tego, jak pracują te urządzenia, ani jak są one skonstruowane.

Kilka wstępnych informacji o silnikach elektrycznych DC

Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest generowanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak wskazuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju istnieją od nieomalże 200 lat i nie są zasługą jednej osoby. Do ich budowy, późniejszych ulepszeń i ostatecznie ich dopuszczenia do ogólnego wykorzystania w różnorodnego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki znanych innowatorów połowy XIX wieku, takich jak np. Michael Faraday, Gaston Planté czy Thomas Davenport. Silniki elektryczne DC składają się ze dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi powstaje pole magnetyczne, rotora, nieruchomego stojana, komutatora oraz szczotek. W dzisiejszych czasach na co dzień używane są też silniki bezszczotkowe, które głównie ze względu na brak tej często ulegającej awarii części, są postrzegane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są generalnie cenione za fenomenalną niezawodność, jak również bezgłośne działanie.

Silniki elektryczne DC znajdują się w licznych popularnych sprzętach

Stwierdzenie, iż silniki na prąd stały są wykorzystywane praktycznie wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli posiadasz odtwarzacz CD/DVD bądź w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach na pewno użyto bezszczotkowego silnika. Silniki elektrycznena prąd stały są modułem pociągów oraz samochodów sterowanych na odległość, a więc zabawek, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które pewnie sprezentujemy także naszym córkom i synom. Takie silniki wprawiają w ruch duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezbędne w wielu branżach przemysłu, np. budowlanej, produkcyjnej oraz wydobywczej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego samochody elektryczne staną się codziennością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby tak chętnie używane segwaye, rowery elektryczne i hulajnogi. Silniki DC wykorzystują również entuzjaści elektroniki do tworzenia autorskich zautomatyzowanych prototypów z zakresu robotyki oraz mechaniki.

Choć silniki na prąd stały o niskiej mocy bez przeszkód da się kupić w sklepach dla hobbystów i z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego użytkowania osiągalne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego rozwiązania od cenionych producentów.

Adres firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]