Co warto wiedzieć o obrączkach ślubnych?

Chcesz zamówić obrączki Kraków? Wejdź na obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla większości ślub jest wyjątkowo poruszającym dniem w życiu. Ceremonia ta jednoczy Państwa Młodych po wsze czasy, a oznaką ich oddania, lojalności i uczucia są obrączki ślubne.

Obrączki ślubne – element sakramentu ślubu od XIII wieku

Z początku nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, toteż mają one wspólne dzieje, które sięgają kilkuset stuleci przed naszą erą. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., dzięki czemu podarowanie żonie pierścienia stało się częścią obrzędu ślubu. Niedużo osób wie jednakże, że panowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki wiele stuleci później. Już uprzednio bywały przypadki, że wsuwali pierścienie na dłoń jak wyrywali się na wojenne wyprawy, niemniej jednak obyczaj ten rozpowszechnił się dopiero w XX w., a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, że czeka na niego żona, za którą walczy i której ma obowiązek pozostać wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, aczkolwiek w innych państwach, jak przykładowo w Meksyku, w Iranie, w Stanach Zjednoczonych Ameryki czy w Brazylii, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy zgodnie z tradycyjnymi zabobonami biegnie tzw. “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza oraz poszukuje obrączek ślubnych razem, jednocześnie obyczaj mówi, że narzeczona nie powinna finansować ich zakupu, gdyż jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki ślubne – dawniej z miedzi, teraz z platyny i złota

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się subtelniejszym wzornictwem. Przez wiele stuleci sporządzano je z różnorodnych surowców, bardziej lub mniej trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (takie jak miedź czy stal) reprezentujące potęgę miłości. Współcześnie do ich stworzenia stosuje się głównie złoto oraz platynę, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Naturalnie, są one także w wielu przypadkach inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż przeważnie nabywane są uniwersalne, proste pierścienie ze złota oraz delikatne obrączki, w których zastosowano dwa odmiany złota (przykładowo różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek ślubnych, mają też nieraz w swojej ofercie grawerowanie artystyczne. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich imię małżonka, datę ślubu bądź ważny dla małżonków cytat.

Adres firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]